top of page

Paralimpik Yelken "Hedef 2016" Projesi

Türkiye’de i engelliler için Paralimpik Yelkenli Projesi Marmaris’te hayata geçecek. Projeyle; 100 engelli çocuk ve genç bir yıllık süre boyunca eğitilerek 2016 yılı paralimpik olimpiyatlarına katılacak yelken milli takım sporcularını yetiştirme projesi

  

Türkiye’de  engelliler için Paralimpik Yelkenli Projesi Marmaris’te hayata geçecek. Projeyle; 100 engelli çocuk ve genç bir yıllık süre boyunca eğitilerek 2016 yılı paralimpik olimpiyatlarına katılacak yelken milli takımı oluşturulmak isteniyor.

Paralimpik yelkenli projesi, Muğla İli ve İlçelerinde de yaşayan 11-40 yaş aralığındaki 100 engelliye, 12 aylık bir süre boyunca uzman eğitmenler kanalıyla temel yelken eğitimi verilmesi,   yetenekli ve istekli engelliler ile 2016 yılı paralimpik olimpiyatlarına katılacak yelken milli takımı sporcuları yetiştirme projesidir. Proje dezavantajlı bireylerin eğitim, spor, beceri kazanma, nitelik arttırma, sosyal uyum gibi faaliyetlere erişmelerinin ve katılım düzeylerinin arttırlıması, yaşam kalitelerinin spor aracılığıyla iyileştirilmesi amaçlarını taşımaktadır.Projenin temel hedefi, yelken gibi çok yönlü bir takım sporuyla genç yaşat tanışan engelli çocukların özgüvenlerinin, zoru başarma konusunda güdülendirilmesinin ve takım çalışmasına yatkınlıklarının artırılması, bunu yaparken de topluma adapte olabilme ve sosyal uyum yeteneklerinin geliştirilmesini sağlamasıdır.

Özelde çarpan etkisi yaratarak ulus geneline yayılacağına inanılan bu proje, genelde türkiye çapında yaklaşık %13 gibi önemli bir kesimi temsil eden engellilerin yaşadığı sosyal uyum sorunlarının giderilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu amaçla, yalnızca engellilerin özgüvenlerinin ve sosyal uyumlarının artırılması değil, engellilere yönelik toplumsal bilinç ve duyarlılığın artırılmasına da gayret edilmektedir. Prpje kapsamında oluşturulacak gönüllü havuzu bu amaca yöneliktir. “paralimpik  yelkenli  gönüllüleri”  yalnızca  bilgi,  beceri  ve  donanımları  oranında projeye katkı sağlamakla kalamyacak, aynı zamanda yelkencilik ve denizcilik alanlarında verilen eğitimleri izlemek suretiyle kendilerini geliştirme fırsatına erişeceklerdir. Böylelikle pratikte eğitmenlere ve proje uygulayıcılarına önemli bir destek kaynağı oluşturacak olan gönüllülerin projeyi sahiplanmesi sağlanacak, aynı zamanda proje, genel anlamda sivil toplum etkinliğinin ve katılımcılığının arttırılması amacına da hizmet edecektir.

www.paralimpikyelken.com

Bugün 28 Subat 2014, En mutlu günlerimden biri..Zira Türk Sail haber de kendi resmimi gördüm. 

 

  • w-googleplus
  • w-tbird
  • w-facebook
bottom of page